Bóg - czy są powody by wierzyć

Muszę przyznać, że dawno już żadna książka nie wywarła na mnie takiego wrażenia jak pozycja pt. “Bóg - czy są powody by wierzyć (Wiara w epoce sceptycyzmu)”. Autor - Timothy Keller - podejmuje się zadania, które wydawałby się karkołomne - przekonać sceptyków, że są istnieją racjonalne przesłanki, dla których warto po pierwsze w ogóle rozważyć istnienie Boga jako takiego, a po wtóre - możliwość, że Bóg rzeczywiście jest tym przedstawionym w Biblii i objawionym przez Jezusa.

Wydaje się, że próba przerzucenia pomostu pomiędzy “nieprzekonanymi, których nic nie jest w stanie przekonać”, a “wierzącymi, których nic nie jest w stanie odwieść od wiary” jest z góry skazana na porażkę. A jednak, praktyka życia autora tej książki pokazuje, że jest to możliwe. Ponad 25 lat temu założył on wraz z żoną i sanami kościół na… Manhattanie w Nowym Yorku, gdzie wydawałoby się Ewangelia ma najgorszą możliwą glebę gdzie można ją siać. A jednak systematyczna praca, tysiące godzin spędzonych na rozmowach z “nieprzekonanymi, których nic nie jest w stanie przekonać” pokazała, że nawet w takim miejscu jest głód Słowa Bożego i Prawdy.

Nie jest to książka dla każdego. Ale ja osobiście czytając ją czułem jakby “intelektualne braterstwo” z autorem tej książki - wiele razy miałem wrażenie, że czytam własne przemyślenia i wnioski, które ktoś inny doprecyzował, otoczył kontekstem i przelał na papier. Gorąco polecam tę pozycję każdemu, kto uważa się w jakimś stopniu za intelektualistę, filozofa itd - niezależnie do której z wspomnianych grup się sam zalicza.

Tomek Tomczak